Organizacja i zarządzanie w oświacie
2 800 zł
Organizacja i zarządzanie w oświacie
Rodzaj i czas trwania
Studia kwalifikacyjne, 2 semestry, tryb – blended learning, (220 godzin zajęć i 30 godzin praktyk)
Adresaci
Studia adresowane są do absolwentów studiów pierwszego lub drugiego stopnia, w szczególności do osób zajmujących się problematyką oświatową w jednostkach samorządu terytorialnego, dyrektorów szkół i placówek oświatowych, a także dla tych osób, które przygotowują się do pełnienia funkcji kierowniczych w oświacie. Kandydat powinien udokumentować posiadanie wykształcenia wyższego przynajmniej na poziomie studiów pierwszego stopnia. Zasadniczym celem studiów jest przygotowanie wykwalifikowanej kadry kierowniczej.
Kwalifikacje
Studia podyplomowe Organizacja i zarządzania oświatą mają charakter kwalifikacyjny zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 października 2009 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby zajmujące stanowiska dyrektorów oraz inne stanowiska kierownicze w różnych typach placówek oświatowych. Plan i program kursu został przygotowany w oparciu o najnowsze wytyczne MEN zatwierdzone w dn. 10.11.2015 na podstawie § 18a ust. 4 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 listopada 2009 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (t.j. Dz. U. z 2014, poz. 1041, z późn. zm.). Studia przygotowują do pracy na stanowiskach kierowniczych we wszelkiego rodzaju placówkach oświatowych.
Cel studiów i zakres tematyczny
Celem studiów jest wyposażenie słuchacza w wiedzę, umiejętności i kompetencje pozwalające na sprawne zarządzanie placówką oświatową. Pozwalają one również na uzyskanie wymaganych kwalifikacji zawodowych z zakresu organizacji i zarządzania oświatą, przygotują do pełnienia funkcji kierownika lub dyrektora placówki oświatowej. Studia służą podwyższeniu kwalifikacji zawodowych pracowników administracji oświatowej na poziomie szkolnym, samorządowym, a także rządowym. Proponowane studia rozwijają też umiejętności posługiwania się metodami i technikami zarządzania w oświacie, kształtują umiejętności identyfikacji i rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem placówką oświatową oraz uświadamiają potrzebę stałego rozwoju.
Wybrane treści realizowane w trakcie toku studiów
- Prawo oświatowe w pracy szkoły i nauczycieli
- Polityka oświatowa – dyrektor jako lider w środowisku
- Nadzór pedagogiczny, ocena i zarządzanie jakością kształcenia
- System oceniania w oświacie
- Współpraca z rodzicami – budowanie partnerstwa edukacyjnego
Co zyskujesz
Słuchacze zostaną wyposażeni w wiedzę i umiejętności niezbędne do sprawnego i twórczego zarządzania szkołą lub placówką oświatową z uwzględnieniem potrzeb wynikających z zasad reformy oświatowej i regionalnej polityki edukacyjnej oraz poznają metody organizacji i kierowania pracą placówek oświatowych i instytucji przewidzianych w systemie oświatowo-wychowawczym. Ukończenie studiów nadaje kwalifikacje w zakresie zarządzania oświatą we wszystkich typach szkół i innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, czy organach nadzorujących działalność oświatową.
Struktura
Zjazdy weekendowe (sob.-niedz.) wspomagane kształceniem na odległość (blended learning)
Dokumenty wymagane
- Ankieta osobowa (do pobrania tutaj).
- Zgoda na przetwarzanie danych osobowych (do pobrania tutaj).
- Kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych.
- Potwierdzenie przygotowania pedagogicznego (wymagane tylko na kierunki pedagogiczne).
- Umowa na świadczenie usług edukacyjnych (do pobrania tutaj).
- Oświadczenie o finansowaniu studiów podyplomowych (do pobrania tutaj).