Organizacja i zarządzanie w oświacie

zarządzanie

2 800 zł

Organizacja i zarządzanie w oświacie

Rodzaj i czas trwania

Studia kwalifikacyjne, 2 semestry, tryb – blended learning, (220 godzin zajęć i 30 godzin praktyk)

Adresaci
Studia adresowane są do absolwentów studiów pierwszego lub drugiego stopnia, w szczególności do osób zajmujących się problematyką oświatową w jednostkach samorządu terytorialnego, dyrektorów szkół i placówek oświatowych, a także dla tych osób, które przygotowują się do pełnienia funkcji kierowniczych w oświacie. Kandydat powinien udokumentować posiadanie wykształcenia wyższego przynajmniej na poziomie studiów pierwszego stopnia. Zasadniczym celem studiów jest przygotowanie wykwalifikowanej kadry kierowniczej.

Kwalifikacje
Studia podyplomowe Organizacja i zarządzania oświatą mają charakter kwalifikacyjny zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 października 2009 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby zajmujące stanowiska dyrektorów oraz inne stanowiska kierownicze w różnych typach placówek oświatowych. Plan i program kursu został przygotowany w oparciu o najnowsze wytyczne MEN zatwierdzone w dn. 10.11.2015 na podstawie § 18a ust. 4 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 listopada 2009 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (t.j. Dz. U. z 2014, poz. 1041, z późn. zm.). Studia przygotowują do pracy na stanowiskach kierowniczych we wszelkiego rodzaju placówkach oświatowych.

Cel studiów i zakres tematyczny
Celem studiów jest wyposażenie słuchacza w wiedzę, umiejętności i kompetencje pozwalające na sprawne zarządzanie placówką oświatową. Pozwalają one również na uzyskanie wymaganych kwalifikacji zawodowych z zakresu organizacji i zarządzania oświatą, przygotują do pełnienia funkcji kierownika lub dyrektora placówki oświatowej. Studia służą podwyższeniu kwalifikacji zawodowych pracowników administracji oświatowej na poziomie szkolnym, samorządowym, a także rządowym. Proponowane studia rozwijają też umiejętności posługiwania się metodami i technikami zarządzania w oświacie, kształtują umiejętności identyfikacji i rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem placówką oświatową oraz uświadamiają potrzebę stałego rozwoju.

Wybrane treści realizowane w trakcie toku studiów

  • Prawo oświatowe w pracy szkoły i nauczycieli
  • Polityka oświatowa – dyrektor jako lider w środowisku
  • Nadzór pedagogiczny, ocena i zarządzanie jakością kształcenia
  • System oceniania w oświacie
  • Współpraca z rodzicami – budowanie partnerstwa edukacyjnego

Co zyskujesz
Słuchacze zostaną wyposażeni w wiedzę i umiejętności niezbędne do sprawnego i twórczego zarządzania szkołą lub placówką oświatową z uwzględnieniem potrzeb wynikających z zasad reformy oświatowej i regionalnej polityki edukacyjnej oraz poznają metody organizacji i kierowania pracą placówek oświatowych i instytucji przewidzianych w systemie oświatowo-wychowawczym. Ukończenie studiów nadaje kwalifikacje w zakresie zarządzania oświatą we wszystkich typach szkół i innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, czy organach nadzorujących działalność oświatową.

Struktura
Zjazdy weekendowe (sob.-niedz.) wspomagane kształceniem na odległość (blended learning)

Dokumenty wymagane

  1. Ankieta osobowa (do pobrania tutaj).
  2. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych (do pobrania tutaj).
  3. Kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych.
  4. Potwierdzenie przygotowania pedagogicznego (wymagane tylko na kierunki pedagogiczne).
  5. Umowa na świadczenie usług edukacyjnych (do pobrania tutaj).
  6. Oświadczenie o finansowaniu studiów podyplomowych (do pobrania tutaj).